Gastrointestinalna endoskopija jest invazivna metoda pregleda probavne cijevi tankim, savitljvim aparatima kojima možemo detaljno pregledati sluznicu navedenih organa. U određenim slučajevima (priraslice u trbuhu nakon operacija ili zračenja, djeca, nepodnošenje pregleda a na zahtjev bolesnika) pregled je moguće učiniti u kratkotrajnoj anesteziji.
Endoskopski pregled debelog crijeva (kolonoskopija) i završnog dijela tankoga crijeva (ileoskopija) s biopsijama sluznice za analizu stupnja upale (upalna bolest debelog crijeva, mikroskopski kolitis) i tumora.
Mogućnost endoskopskih pregleda u anesteziji (pregledi jednjaka, želuca i dvanaesnika te debelog crijeva).Snažan razvoj endoskopske pretrage jednjaka, želuca, dvanaesnika, tankog i debelog crijeva doveo je do porasta dijagnostičkih i terapijskih zahvata u probavnom sustavu.
Istodobno, javlja se želja za bezbolnom ili što manje neugodnom endoskopijom.
POLIPEKTOMIJA
Polipi su patološka zadebljanja sluznice debelog crijeva.
Zbog mogućnosti njihove transformacije u kolorektalni karcinom , polipi se odstranjuju postupkom kojeg zovemo polipektomija (resekcija polipa). Polipektomija može biti endoskopska (kroz gastroskop ili kolonoskop) ili kirurška, ovisno o veličini polipa, njegovoj lokaciji u probavnom traktu, te obliku.
Ovo je postupak kojim se osim polipa uklanja i dio sluznice oko polipa, u svrhu cjelovitog i sigurnog uklanjanja same promjene. Kao i kod polipektomije, ovaj zahvat je bezbolan za pacijenta, uz napomenu da u ovim slučajevima liječnik resecirani materijal upućuje patologu radi uvida u mikroskopski izgled (patohistološka dijagnoza, PHD), temeljem koje će formulirati daljnji plan evenutalnih kontrolnih pregleda.
Ligacija varikoziteta predstavlja endoskopsko liječenje, kojim se pod direktnom kontrolom oka na bazu varikoziteta jednjaka plasiraju gumice, što dovodi do njihove okluzije (“zatvaranja”). U roku par tjedana, tkivo varikoziteta nekrotizira (“propada”) i time se postiže eradikacija varikoziteta.
U Centru za ekspertnu medicinu, koristi se metoda endoskopske ligacije hemoroida, pri čemu se hemoroid “navlači” u kapicu aparata, nakon čega se na bazu hemoroida plasira gumica. Ovo dovodi do okluzije (“zatvaranja”) i eradikacije hemoroida,
Sam zahvat se izvodi u kratkotrajnoj anesteziji, bezbolan je za pacijenta i praktički je bez komplikacija.
Dilatacija s balonom je minimalno invazivna procedura, kojom endoskopom dolazimo do mjesta suženja. Potom se kroz radni kanal endoskopa provuče pribor (kateter s balonom), koji se potom provede kroz stenozirani dio crijeva i napuše. Time se postiže “otvaranje” suženja.
Napredak u informatičko-komunikacijskoj tehnologiji ponudio je mogućnost razvoja nove vrste medicinskih usluga, odnosno telemedicine. Ova “medicina na daljinu” obuhvaća širok pojam usluga koje se odnose na pružanje zdravstvene skrbi koja ne zahtjeva nužni fizički kontakt liječnika i pacijenta, poput očitovanja laboratorijskih ili slikovnih nalaza, donošenje ekspertnih mišljenja i održavanja konzilija. Telemedicina ima naročitu vrijednost u situacijama kada je pristup specijaliziranoj zdravstvenoj zaštiti otežan zbog zemljopisnih ili prometnih prepreka, ili zbog epidemioloških ograničenja, čemu svjedočimo u ovom trenutku.